Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 

Proekologiczny happening: Jak młodzież walczy o czyste powietrze

O tym, jak wielkie znaczenie w dyskusjach na temat zagrożeń klimatycznych ma głos najmłodszych pokoleń, nikogo nie trzeba przekonywać. Młodzi ludzie mówią wyraźnie, że nie chcą, aby odchodzące generacje pozostawiły im zniszczoną i brudną planetę. Wczoraj w Kętach młodzież z gminnych szkół podstawowych wyraźnie powiedziała „nie” postępującemu zatruwaniu powietrza i smogowi. Jakie pomysły na ochronę środowiska i zdrowia wszystkich ludzi mają nasi uczniowie?

Podczas happeningu, który rozpoczął się w samo południe na placu przed Domem Kultury, młodzież zaprezentowała wykonane przez siebie proekologiczne transparenty i plakaty informujące o skutkach zatruwania powietrza. Wiele prac przedstawiało skrajne obrazy: planety zatrutej i spowitej smogiem, jak również tej czystej, gościnnej i pełnej roślinności. Wybór, gdzie będziemy żyć, należy do nas wszystkich.

Młodzież wielokrotnie porównywała także smog do baśniowego smoka, podkreślając, że z oboma trudno walczyć, lecz nie można pozwolić im się panoszyć. Nasze dzieci zgodnie nazwały zanieczyszczenie powietrza palącym problemem, z którym wszyscy musimy walczyć.

Pozostała część  prac przedstawia z kolei konkretne, rzeczowe dane, wskazując na główne źródła zanieczyszczeń powietrza, postulując konieczność segregacji odpadów i informując o odpowiedzialności karnej, która grozi za spalanie śmieci w przydomowych kotłach.

Organizatorem wydarzenia, które odbyło się w ramach realizacji projektu „GMINA KĘTY. Czyste powietrze – NASZA wspólna sprawa”, była Gmina Kęty. Podczas happeningu nie mogło więc zabraknąć jej przedstawicieli – II Zastępcy Burmistrza Gminy Kęty Marcina Śliwy, który serdecznie podziękował dzieciom za wszystkie przygotowane prace, a ich nauczycielom za pomoc w opracowaniu plakatów oraz opiekę nad uczniami podczas wczorajszego spotkania, Wydziału Rozwoju, którego przedstawicielki – Paulina Nikiel-Muś i Barbara Kuźma-Suazo – poprowadziły happening, jak i zespołu odpowiedzialnego za realizację projektu – Grety Migi, Kai Pudełko oraz Pauliny Nycz z Wydziału Środowiska i Przedsiębiorczości UG Kęty.

Wszystkie dzieci na zakończenie imprezy otrzymały słodkie i zdrowe upominki, a szkoły, do których uczęszczają – SP nr 1 w Kętach, SP nr 2 w Kętach, ZSP w Bulowicach, SP w Nowej Wsi oraz ZSP w Witkowicach – zestawy gier i gadżetów związanych z ochroną powietrza i promocją proekologicznych zachowań. Główne nagrody przyznane za udział w happeningu trafią do wspomnianych placówek w grudniu, a będą to dorodne sadzonki drzewek iglastych, które już w nadchodzącym wielkimi krokami sezonie świątecznym stanowić będą piękną, bożonarodzeniową dekorację przyszkolnych ogrodów.

Happening zorganizowany został w ramach realizacji projektu „GMINA KĘTY. Czyste powietrze – NASZA wspólna sprawa. Likwidacja źródeł ogrzewania na paliwa stałe w indywidualnych gospodarstwach domowych”.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia oraz treścią listów-apeli, przygotowanych przez młodzież z okazji wczorajszego spotkania.
Odsłony: 1651
Autor Publikacji: Barbara Kuźma-Suazo / fot. Ewelina Sadko, Data Publikacji: 2019-11-15 , Godzina Publikacji: 10:39

Kęty w obiektywie...